I tutaj naprzeciw wychodzi Instagram czy Pinterest. Te miejsca to dosłownie kopalnia przepięknych zdjęć i pomysłów. Sama nie raz utknęłam po kilka godzin przeglądając co rusz to nowy projekt.

PUŁAPKI PINTERESTA

Nie wiem czy wiesz, że wśród projektantów wnętrz utarł się taki mały „żarcik” mówiący o tym, że Pinterest to jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. Pomyślisz dlaczego? Otóż jest tam trochę pułapek o których możesz nie wiedzieć.

I to właśnie one zainspirowały mnie do napisania tego posta.

1. Bardzo wysokie pomieszczenia

Zwróć uwagę, że masa wizualizacji salonów czy łazienek przedstawia bardzo wysokie pomieszczenia średnio około 5-6 metrów. Takie wnętrza prezentują się z automatu inaczej. Można zaszaleć z dużymi lampami, wielkoformatowymi płytami.

Gdy oglądasz takie inspiracje zadaj sobie pytanie czy to co akurat podoba Ci się w tym projekcie uda się przenieść do Twojego domu bez utraty atrakcyjności tego pomysłu

źródła: IG:berg.interior, Ig: yodezeen_architects

2. Bardzo duże pomieszczenia

To kolejna powtarzająca się cecha. Ogromne pokoje dzienne, dziecięce czy kuchnie. Łazienki przypominają wręcz duże salony kąpielowe. Dzięki temu, że są tak duże może zmieścić się w nich wanna wolnostojaca, duży prysznic walk in , dwie umywalki , fotel i gigantyczny żyrandol ( o którym później także wspomnę). Taka wielka łazienka często ma też dużo okien i dlatego z automatu robi efekt wow.

Niestety, ale wiele osób ma mieszkania wielkości tych łazienek…

Dlatego zastanów się czy Twoja łazienka jest w stanie pomieścić to wszystko co w wizualizacji żeby było przede wszystkim funkcjonalnie i ładnie?

Czy ta wielka płytka jest w stanie zmieścić się choćby na jednej ścianie bez cięcia? A potem przysłonienia przez pralkę , półki grzejnik i ręczniki ?

źródła zdjęć; Pinterst

3. Oświetlenie

Oświetlenie zarówno w realnym życiu jak i na wizualizacjach odgrywa bardzo duże znaczenie. Nadaje klimat. Zwróć uwagę, że na wielu tych zdjęciach bardzo dużą „robotę” w odbiorze projektu robi światło-podświetlone szafki, sufity, lampki.

W realnym życiu wiele z tych opraw oświetleniowych pełni funkcję dekoracyjną, a nie doświetlającą daną przestrzeń.

źródło Pinterest

4. Brak funkcjonalności

Wiele takich wizualizacji prezentuje świetne pomysły projektowe oraz design na najwyższym poziomie. Jednak w praktyce może nie być już tak pięknie.

Np. -wiecznie zachlapane lustro tak jak poniżej

źródło Pinterest

Zastanów się co jest dla Ciebie tak naprawdę istotne. Jeżeli jesteś osobą, która ceni przede wszystkim funkcjonalność to może nie być to dla Ciebie. A być może masz kogoś do sprzątania lub lubisz to robić i nie jest to dla Ciebie żaden problem. U każdego odpowiedź będzie inna. Ale warto sobie takie pytania zadawać.

Podobnym rozwiązaniem średnio sprawdzającym się w życiu jest brak drzwi prysznica.

źródło: mjakmrowka.pl

5. Poważne błędy projektowe.

Jednym z takich popularniejszych błędów jest ta słynna lampa nad wanną.

I tak-zgadzam się z Tobą-na wizualizacjach wygląda to PIĘKNIE. Jest to tak wisienka na torcie . Ale rzeczywistość jest już nie taka piękna.

Zapewne wiesz, ze woda i prąd to nie jest dobre połączenie. Dla człowieka może grozić śmiercią. Łazienka podzielona jest na strefy. Nad wanną jest strefa mokra- i jej dotyczą konkretne przepisy. Na wysokości do 225cm nie może być żadnej lampy poza tymi które mają stopień szczelności IP 64. A niestety większość tych dekoracyjnych żyrandoli nie ma takiego IP.

Kolejny aspekt to naturalny odruch człowieka przy poślizgnięciu się (a w wannie jest to wielce prawdopodobne) łapanie się za coś co wisi-czyli w tym przypadku żyrandol. Często też w tych wizualizacjach łazienka ma wysokości min. 4m dlatego tam to może mieć rację bytu

źródło: Pinterest

Na wielu wizualizacjach przedstawione są źle -nieergonomicznie zaprojektowane kuchnie. Telewizory tuż nad kominkami…

Jak widzisz nie warto brać wszystkich pomysłów do swojego mieszkania.

6. Brak dostępności elementów wyposażenia

Wiele projektów pochodzi z zagranicznych portali gdzie jest inny dostęp do sklepów. Mimo tego, że z jednej strony świat to globalna wioska to nie wszystko da się „namierzyć” i kupić.

Bywa i tak, że dany produkt jest wynikiem wyobraźni projektanta oraz możliwości programu graficznego

ZATEM CZYM SIĘ INSPIROWAĆ W PROJEKTACH NA PINTERESCIE CZY INSTAGRAMIE?

Zwracaj uwagę na:

-kolory i połączenia kolorystyczne.

-jakie materiały dobrze się ze sobą komponują.

styl we wnętrzu-który Ci się najbardziej podoba,

-oświetlenie, meble, kafle, ceramika, wzory, kolor baterii, kształty umywalek itp.

Może być tak, że na danym zdjęciu będzie podobać Ci się tylko tapeta. Jej kolorystyka i wzór, a reszta wnętrza już nie. Zapisuj sobie takie wizualizacje. A gdy będziesz rozmawiać z projektantem wnętrz przy pokazywaniu takich inspiracji zaznacz CO konkretnie Ci się podoba. Możesz także zaznaczyć dla równowagi co na pewno Ci się nie podoba.

To naprawdę bardzo ułatwia uporządkowanie wytycznych do projektu.

Gdy jakieś zdjęcie zwróci Twoją szczególną uwagę zastanów się co najbardziej Ci się tam podoba: klimat wnętrza-np. przytulność, minimalizm, elegancja, przepych, funkcjonalność. To są także ważne wskazówki przy urządzaniu wnętrza.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom będzie Ci zdecydowanie łatwiej wybierać dla siebie pomysły na swoje wymarzone mieszkanie.

Klaudia

Poprzednie wpisy

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *