I jaką masz WIZJĘ? Jak Twoja WIZJA?

Pytanie to sugeruje jakoby projektant niczym wizjoner miał olśnienie i od razu przed jego oczyma pojawiał się cały gotowy projekt. Co najmniej niczym projektant Iwo z serialu Czterdziestolatek.

Utarło się od lat przekonanie, że projektanci i architekci wnętrz to oderwani od rzeczywistości artyści. Którzy rysują coś tam w tych swoich komputerach, a potem i tak nie da się tego zrealizować

Ale czy rzeczywiście tak jest ?

Zanim poznasz odpowiedź na to pytanie muszę napisać o paru innych kwestiach.

Na czym właściwie musi znać się projektant wnętrz?

1. Ergonomia

czyli odpowiednie odległości np. umywalki od wanny, płyty indukcyjnej od zlewu, krzesła od ścinany itd. Ergonomia zapewnia wygodę i funkcjonalność wnętrza

2. Materiałoznawstwo

obowiązkowa wiedza. Musimy wiedzieć jakie produkty obecnie są na wnętrzarskim rynku. A co najważniejsze jakie są ich najistotniejsze cechy. Skład, budowa, proces produkcji, rodzaj montażu, zastosowanie, wady i zalety.

3. Przepisy

wiele rozwiązań ze względów bezpieczeństwa musi być zgodnych z obowiązującymi normami. Dotyczy to elektryki, akustyki i konstrukcji ścian czy przepisów PPOŻ

4. Grafika-

programy na których pracujemy to niesamowite narzędzia. Pozwalają nam przenieść Twoje wnętrze do środowiska graficznego. Dzięki nim powstają fotorealistyczne wizualizacje. Czym jest wizualizacja pisałam tutaj.

Ale żeby tak było to potrzeba ogromu wiedzy i kompetencji w tym zakresie.

5. Psychologia

musimy posiadać niezwykłą umiejętność rozumienia klienta, jakie są jego potrzeby, oczekiwania i gust. Tak, aby idealnie trafić w preferencje

6. Ekonomia

dobry projekt to taki, który da się zrealizować. Dlatego wybierając jakikolwiek produkt ciągle musimy mieć w oczach cyferki. Łączyć cenę z jakością.

7. Czytanie w myślach

to jest taka umiejętność trochę pół żartem pół serio. Ale coś w tym jest. Zdarzają się różne sytuacje. My musimy często znaleźć kompromis pomiędzy bielą i czernią

8. Artyzm

Jak widzisz na końcu jest wspomniany artyzm. Element także obowiązkowy. Tutaj ważna jest umiejętność łączenia kolorów i wzorów. Wizje i pomysły. Kreatywność.

Jak widzisz artyzm i wizjonerstwo to jedna z ośmiu podstawowych cech dobrego projektanta. Wiadomo u każdego proporcje danej umiejętności są różne. Jeden projektant będzie bardziej techniczny, drugi artystyczny.

Ale jak widzisz zanim powstanie konkretna wizja trzeba wziąć pod uwagę masę różnych czynników. Dlatego jeżeli spotkasz się z projektantem to nie oczekuj, że niczym Iwo z czterdziestolatka będzie mówił co gdzie i jak.

Najważniejsze jest zapoznanie się z wszystkimi wymiarami, Twoimi oczekiwaniami funkcjonalnymi i wizualnymi. Potem przychodzi czas na cały proces projektowy.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Kolejna kwestia o której musisz pamiętać to, że jako projektanci jesteśmy także ludźmi 😉

Mamy słabsze dni oraz zmęczenie pracą kreatywną. Czasem potrzebujemy 2-3 dni odpoczynku od danego projektu, aby znów na nowo na niego spojrzeć na świeżo i nabrać pomysłów.

Podsumowując – nie musimy mieć od razu wizji. Często na samym początku w ogóle jej nie mamy. Każdy klient i projekt jest inny, dlatego potrzebujemy czasu na „wgryzienie się ” w projekt. Na szukanie ciekawych materiałów i produktów.

Potem przychodzi czas na wizje i kreatywne pomysły 🙂

Poprzednie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *