JAK POWSTAJE PROJEKT KROK PO KROKU
Usługa projektu wnętrz nie jest usługą codzienną. Wiele osób decydujących się na współpracę nie ma pojęcia jak ona właściwie przebiega. Ci którzy już korzystali mają doświadczenie tylko na podstawie tej pracowni z którą pracowali. Często gdy klient zdecyduje się na współpracę, podpisuje umowę i zastanawia się: i co dalej? Jak to będzie wyglądać?
Dlatego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości opiszę jak to wygląda u mnie
Etap I: formularz i inspiracje projektowe
Ten etap jest jednym z ważniejszych. Usługę projektowania można porównać do uszycia na miarę sukienki. Nie kupujesz tej dostępnej w sklepie która być może jest za długa, odstaje w tali czy jest nie z tego materiału co byś chciała. Podobnie jest z wnętrzem. To ma być TWOJE wnętrze zgodne z TWOIMI oczekiwaniami, stylem życia i zapotrzebowaniem. Skrojone na miarę Twoich potrzeb. I tak jak przy tej sukience krawiec musi pobrać dokładne miary, potem zrobić kilka przymiarek. Tak samo ja tutaj muszę dokonać takiego „pomiaru”.
Musimy się spotkać (jeśli to oczywiście możliwe) i „przegadać” masę zagadnień. Zaczynając od dokładnego wywiadu, dla kogo jest dana inwestycja, jakie funkcje muszą być zachowane, co musi się w niej znaleźć a kończąc na kolorach, stylistyce a nawet informacji czy mają być w niej rośliny.
Zanim jednak dojdzie do takiej rozmowy otrzymasz ode mnie na maila formularz z pytaniami dotyczący całego domu/mieszkania jak i każdego poszczególnego pomieszczenia. Formularz jest dość długi, dlatego wspólnie ustalimy sobie ile czasu potrzebujesz na jego wypełnienie.
W formularzu znajduje się też bardzo ważne pytanie dotyczące BUDŻETU jaki planujesz przeznaczyć na remont. Z doświadczenia wiem, że my Polacy nie lubimy rozmawiać o pieniądzach. Pytam po to, żeby wiedzieć po pierwsze po jakich sklepach i produktach będziemy się poruszać, czy stawiamy na rozwiązania tylko premium czy miksujemy ze sobą produkty premium z budżetowymi.
A po drugie i przede wszystkim- chcę aby projekt był realny do wykonania. Bo tak naprawdę kupujesz nie super wizualizacje ale swoje przyszłe wnętrze. Jeżeli nie będę znać budżetu to skąd mam wiedzieć czy chcesz/możesz akurat taką kwotę przeznaczyć na realizację.
Dodatkowo do formularza poproszę Cię o przesłanie mi inspiracji do projektu. Zapewne masz już masę takich zdjęć. Ważne abyś pokazał mi co w danym zdjęciu Ci się podoba, a co nie .
To jest dla mnie bardzo ważny element. Ja wpatrując się w te inspiracje próbuję jak najbardziej „wejść” w tą stylistykę i klimat, aby móc finalnie proponować Tobie produkty i rozwiązania które będą się Tobie podobać. Jeżeli chcesz poznać fajne wskazówki jak interpretować inspiracje to możesz poczytać o tym więcej tutaj.
Etap II: Inwentaryzacja (bywa, że nie zawsze)
Inwentaryzacja czyli dokładny pomiar z natury. Bywa, że nie zawsze, bo jeżeli zgłosisz się do mnie na etapie tzw. „dziury w ziemi” to wiadomo, że jest ten etap niemożliwy. I będę projektować na bazie rzutu deweloperskiego lub projektu budowlanego.
Etap III: ustalenie układu funkcjonalnego
Niezwykle istotny etap. On będzie nam definiował tak naprawdę wszystko.
Szukamy najlepszego układu sprzętów, mebli oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Przygotowuję dla Ciebie 2 max 3 takie propozycje. Wysyłam je w postaci rzutu 2d oraz w postaci brył 3d (białe obrazy).
Dlaczego także 3d? Do rzutu 2d trzeba mieć niezwykłą wyobraźnię przestrzenną. Często bardzo ciężko tylko na jego podstawie ocenić czy dla nas będzie to funkcjonalne rozwiązanie. Dlatego żeby ułatwić Tobie to zadanie przesyłam bardzo proste obrazy w 3D. Nie zawierają one żadnych konkretnych produktów czy rozwiązań. Mają na celu pokazanie tylko i wyłącznie jak układ będzie prezentować się w 3D.
Po wybraniu OSTATECZNEGO układu, którego już nie zmieniamy przychodzi czas na:
Etap IV: moodboard czyli tablica inspiracji
Gdy już wiemy co gdzie będzie stać to czas na część wizualną Twojego wnętrza. Musimy ustalić sobie na jakich konkretnych materiałach będzie bazować nasz projekt: podłoga, kafle, fronty mebli, stylistyka i kolor baterii, dekoracje itp.
To będzie taka tablica nadająca nam kierunek i plan działania. Moodboard już pokazuje czy coś będzie ze sobą grać, czy utrzymane to będzie w takim kierunku o jakim marzysz.
To właśnie jest moment wspólnego wyjazdu do sklepów, aby ustalić co Ci się podoba. Są to najczęściej podłogi czy płytki.
Etap V: wizualizacje
To etap na który z reguły wszyscy najbardziej czekają. Dzięki nim będziesz wiedzieć jak będzie już niebawem wyglądać Twoja przestrzeń.
Czym jest a czym nie jest wizualizacja piszę tutaj.
Gdy dostaniesz takie wizualizacje masz możliwość wprowadzenia 2-krotnie poprawek. Od razu zaznaczam, że nie mogą to być poprawki zmieniające całkowicie wstępne ustalenia dotyczące klimatu i stylistyki jak i układu funkcjonalnego.
Gdy wizualizacje są już zaakceptowane to czas najważniejszy etap
Etap VI: dokumentacja wykonawcza
Co by tu nie mówić: wizualizacje wizualizacjami, ale tak naprawdę najważniejszy jest projekt wykonawczy. Bez niego fachowcy nie będą mieli pojęcia co zrobić, w którym miejscu ma być dane przyłącze.
Co składa się na dokumentację techniczną?
a) Projekt elektryki: są to wskazane miejsca gniazd, włączników oraz oświetlenia (także listew Led). Projekt nie zawiera rodzaju kabli itp. informacji. To już jest zadanie elektryka. Dostarczone przeze mnie informacje w zupełności wystarczą. Jestem projektantem wnętrz, a nie elektrykiem
b) Projekt przyłączy wodno-kanalizacyjnych: wskazanie miejsca wody ciepłej, wody zimnej oraz odpływów. Projekt nie zawiera jakie to mają być rury, złączki, kolanka itp. To zadanie hydraulika. Te informacje na projekcie w zupełności mu wystarczą. Jestem projektantem wnętrz, a nie hydraulikiem
c) Projekty podłóg– rodzaj podłóg, sposób ułożenia, miejsca dylatacji, listwy przypodłogowe
d) Projekty sufitów -podwieszane, napinane, dekoracje sufitowe (oczywiście o ile takie są)
e) Stolarka drzwiowa– wskazanie gdzie konkretnie jakie drzwi, jakie trzeba przygotować otwory
f) Projekt łazienki- układy płytek, dokładne miejsca montażu baterii, wanny, miski wc oraz pozostałych elementów łazienki, projekt mebli dla stolarza. Dokładne widoki każdej ze ścian
g) Projekt kuchni– układ płytek, projekt mebli dla stolarza (wybór konkretnych modeli sprzętu AGD należy do Ciebie, ja się tym nie zajmuję). Dokładne widoki każdej ze ścian
h) Projekt nowych ścian (jeżeli takie są w danym projekcie)
i) Szczegółowe widoki każdej ze ścian wraz z pomiarami elementów stałych
j) Projekt rozwiązań typu: sztukaterie, tapety, panele 3d i innych nietypowych rozwiązań (o ile takie są w projekcie)
Poniżej do pobrania moja przykładowa dokumentacja techniczna
Integralnym elementem dokumentacji technicznej jest lista zakupowa.
Moja lista zakupowa zawiera takie informacje: jakiego pomieszczenia dotyczy dany produkt, dokładna nazwa, ilość potrzebną do zakupu, cenę jednostkową, wartość, miejsce zakupu, link do produktu oraz ewentualne uwagi.
Przykładowy fragment mojej listy zakupowej możesz zobaczyć tutaj Lista zakupowa_ŁazienkaDół
Jak widzisz proces projektowy składa się z wielu etapów. I choćby dlatego nie da się projektu mieszkania czy domu zrobić na szybko lub w 2 tygodnie 😉
Jest to długi proces wymagający masy wspólnych decyzji oraz przemyślenia..
Pamiętaj- kompletny projekt to okres minimum trzech miesięcy. Zależy to od metrażu oraz skomplikowania projektu. Dlatego zachęcam Cię do tego, aby rezerwować termin u projektanta jak najszybciej. Nawet w momencie gdy Twojego domu czy mieszkania jeszcze fizycznie nie ma-jest w trakcie budowy.
One Comment
Comments are closed.