Internet pełen jest przepięknych wizualizacji wnętrz. Portfolia architektów i projektantów wręcz prześcigają się w tym, aby wizualizacje do złudzenia przypominały zdjęcia. I często tak jest, że mniej „wprawne” oko może pomylić wizualizację ze zdjęciem.
CZYM JEST WIZUALIZACJA?
Programy graficzne, które posiadają projektanci i architekci są niesamowitym narzędziem do pracy. Bez nich zdecydowanie trudniej było by pokazać Wam jak nasza wizja będzie się prezentować w nowym mieszkaniu czy domu. Na ostateczny wygląd wizualizacji wpływa masa czynników. A przede wszystkim masa pracy
WIZUALIZACJA 3D
Wizualizacja jest efektem wytycznych projektowych klienta. Nigdy nie jest ona efektem działania projektanta według własnego widzi mi się, a oczekiwań i marzeń klientów.
Aby mogła powstać musimy najpierw porządnie przemyśleć temat, pojeździć po wielu sklepach, przeszukać pół Internetu. Gdy zaczyna pojawiać się już koncepcja przychodzi czas na przeniesienie jej do programu graficznego. I tutaj zaczyna się ogrom prac…
Naszym celem jest oddanie w wizualizacji wnętrza, które będzie jak najbardziej zbliżone do tego jak wyglądać będzie po realizacji. I aby tak się stało każdy produkt użyty w projekcie musi zostać przez nas znaleziony w takim specjalnym banku modeli 3d. Bank ten zawiera tysiące modeli -często poszukiwany produkt jest nazwany w taki sposób, że aby się do niego dokopać potrzeba wielu godzin. Nierzadko też jest tak, że wielu producentów niestety nie posiada modeli 3D swoich produktów albo posiada tylko te popularne modele. Więc musimy szukać ich odpowiedników (podobnych modeli) lub rysować od podstaw sami.
CZYM JEST WIZUALIZACJA?
Myślę, że mogę powoli zacząć sformułowanie czym jest wizualizacja. Wizualizacja to zdjęcie generowane komputerowo przez programy graficzne, która mają imitować wnętrze po realizacji projektu. Pokazują pomysły projektowe, materiały, meble, oświetlenie i ogólny wygląd tego, jak docelowo ma dana przestrzeń wyglądać. Ważny jest fakt, że wizualizacje zawsze są poglądowe i mają pewien margines błędu. A co najważniejsze WIZUALIZACJA NIE JEST PROJEKTEM
Nie możemy oczekiwać, że wszystkie produkty użyte w wizualizacji odzwierciedlają 1:1 rzeczywistość. Są owszem podobne, w danej stylistyce i klimacie, ale nie wszystkie są identyczne.
MODELE 3D
Może zastanawia Cię jak wyglądają takie modele 3d? Wyglądają bardzo różnie jak i zależy to od programu w jakim pracujemy. Wiele z nich jest zupełnie białych. Ja muszę je „pokolorować” tak, aby „ożyły” (muszę nadać temu produktowi- kolor, teksturę np. drewna, złota, czy materiału tapicerowanego, która będzie jak najbardziej bliska konkretnym produktom)
I tutaj warto dodać, że aby uzyskać kolor krzesła taki jak w rzeczywistości trzeba pozyskać takie tekstury . Czasami dostajemy je od producentów danego produktu-jednak odbiegają one od tego jak dany wzór czy materiał prezentuje się w realnym życiu (takie są prawa fotografii). Często używamy tekstur, które są przybliżone do tych w rzeczywistości.
Ważne -często kolory, materiały i wzory użyte w wizualizacji nie odzwierciedlają 1:1 tego co w rzeczywistości, mimo tego, że staramy się aby były jak najwierniejsze. Dlatego wiedz, że wszystkie te rzeczy dobieramy na żywo z próbników producenta, a nie z wizualizacji.
Inną sprawą na którą trzeba zwrócić uwagę to światło na wizualizacji. Tam zawsze jest piękna pogoda, świeci słońce lub jest jakieś nastrojowe oświetlenie oraz przepiękny widok za oknem. Ustawienia te są tak zrobione, aby bardzo dobrze doświetlić daną przestrzeń. Gdy zrobimy to zbyt słabo wiele np. mebli będzie ciemnymi plamami. Światło w programie jest mimo wszystko sztucznym światłem, dlatego ono także zmienia kolorystykę i troszkę przekłamuje.
Na rynku jest sporo programów do wizualizacji- dlatego projektanci i architekci pracują na różnych ich wersjach, a to także wiąże się z jakością wizualizacji. Nadmienić muszę także, że część projektantów po prostu nie lubi spędzać godzin na dopracowywaniu wizualizacji –wolą zająć się skrupulatną dokumentacją techniczną czy poszukiwaniami dobrych produktów. I dlatego może też być tak, że u niektórych te wizualizacje będą dość niskiej jakości. A u innych łudząco przypominjące zdjęcie- bo to jest tzw. „konik” danego architekta.
WIZUALIZACJA A REALIZACJA
Po zakończeniu renderowania (procesu generowania zdjęcia z obrazka 3d) zdjęcia często poddawane są dodatkowej tzw. postprodukcji. Nakładane są różne filtry i „ulepszacze”.
Oglądając jakiekolwiek zdjęcia przeglądamy je w telefonie, na tablecie lub komputerze. Monitory mają różne ustawienia kalibracji przez co kolorystyka jest inaczej na nich prezentowana. Nie możemy też zapomnieć o tym, że każdy z nas inaczej postrzega kolory.
Jeszcze jedną kwestią o jakiej chciałam wspomnieć to fakt „udomowiania” wizualizacji w elementy dekoracyjne. Wysyłając taką wizualizację do klienta zależy nam, aby klient poczuł klimat swojego przyszłego mieszkania i poczuł się tam jak w domu. Gdybyśmy wysyłali taki „surowy” projekt tzn. same meble, kafle i oświetlenie to niestety, ale byłoby nieprzytulnie i ciężko byłoby stwierdzić czy właściwie ta propozycja się nam podoba. I tak samo jest w realnym życiu- dodatki są taką wisienką na torcie.
Dlatego też dekorujemy nasze wizualizacje wazonami, kwiatami, narzutami, poduszkami itp. Jednak nie będą one podane w zestawieniu listy zakupowej.
Stąd też projektant nie musi zmieniać koloru np. danego wazonika, bo klientowi się nie podoba. To samo tyczy sprzętu AGD i RTV- to są sprzęty, które klient zakupuje i wybiera sam. A my posiłkujemy się standardowymi modelami 3D do wizualizacji.
Podsumowując ten post może nasunąć się pytanie :
CZY WIZUALIZACJE W TAKIM RAZIE KŁAMIĄ?
Nie. Wizualizacje nie kłamią.
Wizualizacje są cudownym narzędziem, aby pokazać klientowi zamysł i koncepcje projektu. Przedstawić dany pomysł, jak prezentuje się zestawienie różnych materiałów. Czy wszystko ze sobą „gra” i pasuje do siebie. Czy oddany jest klimat i styl, którego klient oczekuje.
Jeszcze jedną ważną kwestią jest poruszenie tematu:
CZYM NIE JEST WIZUALIZACJA
Wizualizacja nie jest projektem wykonawczym. Tzn. że nie ma tam szczegółów np. bardzo często nie ma gniazd, włączników, rozwiązań technicznych czy innych detali które muszą się znaleźć w realizacji.. Płytki w wizualizacji nie służą jak układ dla glazurnika.
Podkreślam wizualizacja jest poglądowa. To nie jest projekt wykonawczy. Amen 😉
Opisałam to wszystko, abyś mógł/mogła zrozumieć, że wizualizacji nie można traktować dosłownie, bo jak widać masa czynników ma na to wpływ.
Klaudia
2 Comments
Comments are closed.