Czego możesz oczekiwać od projektanta wnętrz?

Wszystkie problemy jakie pojawiają się między ludźmi wynikają często z braku lub złej komunikacji. Usługa projektowa nadal jest trochę wirtualna, czasami owiana tajemnicą, zasłyszanymi historiami lub po prostu wyobrażeniami. Dziś chciałabym pochylić się nad tematem zakresu usług projektanta wnętrz w odniesieniu do na pozór podobnego zawodu jakim jest stylista wnętrz

Żyjemy w czasach, gdzie Instagram jak i Pinterest zdominowały nasze życia i postrzegania wielu spraw. Podobnie jest z wnętrzami (bo tutaj w takim celu się spotykamy).

Każdy kto zaczyna przygodę z urządzaniem prędzej czy później ląduje na tych platformach. A tam wyskakują przepiękne zdjęcia i wizualizacje. Wszystko jest idealnie dobrane, przepięknie oświetlone, roślinność jest bujna i zielona, a każda dekoracja niezwykle przemyślana. O pułapkach szukaniu inspiracji z Instagrama i Pinteresta pisałam w tym poście.

My jako projektanci/architekci wnętrz prezentujemy na swoich stronach Internetowych oraz profilach społecznościowych projekty klientów. Podnosimy swoje umiejętności w tworzeniu wizualizacji (Czym jest wizualizacja pisałam dokładnie tutaj), aby projekty wyglądały kompletnie, jak najbardziej realistycznie i co tu dużo mówić pięknie. 

Wnętrza, które Wam prezentujemy są udekorowane. W oknach są zasłony, na kanapie gustowne poduszki wraz z idealnie dobranym kocem. Na stoliku znajdują się świeczki, wazoniki i różnego rodzaju bibeloty. Wszystko to tworzy cudowny klimat i cieszy oko.

I na tym etapie może pojawić się zła komunikacja lub jej brak. A to zawsze generuje nieporozumienia…

Sauna projektu Create Design z klimatycznymi dekoracjami

GDZIE KOŃCZY SIĘ W TAKIM RAZIE PRACA PROJEKTANTA WNĘTRZ?

Projektant czy architekt wnętrz to osoby, które projektują Twoje mieszkanie czy dom. Zajmują się stworzeniem wszystkich pomieszczeń od strony technicznej i wizualnej, a nie dekoracyjnej.

Do naszych obowiązków w podstawowej usłudze jaką jest projekt kompleksowy należą: (o tym jak dokładnie wygląda usługa projektu kompleksowego pisałam tutaj)

  • zaplanowanie przyłączy wod.-kan oraz gniazdek i oświetlenia
  • propozycja nowego układu ścian oraz funkcjonalnego
  • przygotowanie kompletnego projektu kuchni oraz łazienki, rysunków dla stolarza, kamieniarza
  • rozplanowanie podłogi, listew przypodłogowych, dobór drzwi czy ruchomych mebli
  • stworzenie kompletnej listy zakupowej, która zawiera wszystkie materiały dzięki którym jesteś w stanie się wprowadzić po pracach wykończeniowych

Z elementów dekoracyjnych do naszej usługi zaliczamy: wybór konkretnych lamp, farb na ścianach, tkanin w meblach tapicerowanych, tapet, sztukaterii czy konkretnych obrazów

I to tyle jeśli chodzi o elementy dekoracyjne.

STYLISTA WNĘTRZ? KTO TAKI?

Stylista wnętrz to osoba, która nie zajmuje się projektowaniem wnętrz- to właśnie jest działka projektantów i architektów.

Stylista odpowiada za tą słynną wisienkę na torcie czyli przepiękne dekoracje– tkaniny na zasłony czy poduszki. Wazony, świeczki, dekoracje i wszystko to co sprawia, że wnętrze jest kompletne, spójne i piękne.

Co bardzo ważne- stylista wnętrz zatrudniany jest do sesji zdjęciowych realizacji projektów. Przywozi swoje dodatki i dekoracje – udostępnia je na czas sesji zdjęciowej lub wykupowana jest to dodatkowa usługa przez klienta.

Architekt wnętrz nie musi mieć umiejętności stylisty wnętrz. I bardzo często ich nie ma, ponieważ są to dwa całkowicie inne zawody. 

Jako potencjalny klient usługi projektowej musisz mieć świadomość, że jeśli marzysz o kompletnym wnętrzu z idealnie dobranymi dekoracjami, dodatkami czy roślinnością to powinieneś zdecydować się na dodatkowo płatne usługi stylisty wnętrz, a w przypadku roślin (specjalisty od roślin).

Poprzednie wpisy