CZY SĄ DOBRYM ROZWIĄZANIEM DLA KAŻDEGO?

Niezwykle piękne jak i jednocześnie popularne są płytki wielkoformatowe.

Sam fakt ich sporego rozmiaru, minimalizacja ilości fug sprawiają, że nawet mimo prostego wzoru robią efekt wow. Jednak zanim się na nie zdecydujesz jest parę rzeczy o których powinnaś/powinieneś wiedzieć.

Wielki format zastosowany w łazience projektu CREATE DESIGN Gdańsk

Wielki format to znaczy jaki?

No właśnie. Zależy kogo zapytamy. Glazurnicy mają swój pogląd na tę sprawę. Często mówią, że wielki format zaczyna się tam gdzie kończy się zastosowanie zwykłego kleju do płytek.

Przypuszczam, że nie jesteś glazurnikiem ;), dlatego wprowadzimy sobie tutaj takie potoczne określenie dla wielkiego formatu.

Ja przyjmuję, że wielki format zaczyna się od wymiaru 120x120cm. Jednak popularniejsze formaty to: 120x240cm, 120x280cm, ale są też 120cmx300cm oraz 160cmx320cm ! Jak widzisz są to naprawdę ogromne płytki.

Gres wielkoformatowy od Mirage.it

Logistyka

To jest generalnie punkt od którego musisz zacząć. Bo jeżeli tego nie weźmiesz pod uwagę to tak naprawdę może spotkać Cię bardzo niemiłe rozczarowanie.

Ze względu na bardzo duży format musisz zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Taka wielka płyta może się nie zmieścić np. na klatce schodowej, w Twoim przedpokoju czy w ogóle nie będzie opcji na wykonanie nią jakiegokolwiek manewru w samej łazience.

Jeżeli mieszkasz w bloku sprawdź czy: będzie wystarczająca ilość miejsca na zaparkowanie dużego auta z płytkami i zajęcie przez niego miejsca czasem nawet do godziny. Czy przejście na klatce jak i jej wysokość jest na tyle wystarczająca, że uda się ją dostarczyć do Twojego mieszkania.

Czy przede wszystkim będzie miejsce na ich przechowywanie oraz stół do docinania. Jeżeli mieszkasz w domu to tutaj także pozostaje sprawa szerokości korytarza i wysokości pomieszczeń.

No i samo pomieszczenie w którym ta płytka ma się znaleźć- czy będzie można ją tam wstawić.

Jeżeli nie umiesz tego sama/sam określić to koniecznie skonsultuj to przed zakupem z wykonawcami!

WYKONAWCY

Tutaj przeszliśmy sobie płynnie do także niezwykle istotnej sprawy.

Wielki format to nie jest zwykła płytka i nie każdy fachowiec jest w stanie się tego podjąć. Dlatego ważne jest znalezienie wykonawców, którzy mają wiedzę i doświadczenie jak pracuje się z taką płytką. Miej to na uwadze, że wielu glazurników może odmówić Tobie podjęcia się tej realizacji. Więc musisz znaleźć termin u kogoś sprawdzonego.

KOSZTY

Wielki format nie jest rozwiązaniem budżetowym.

Po pierwsze sam koszt płytki– ceny zaczynają się od 350zł/m2- czyli często jedna płytka kosztuje od 1000zł

Transport – cena samego transportu to od 1000zł plus trzeba dokupić skrzynię w której zostaną one przywiezione i bezpiecznie zapakowane (około 400zł)

Wniesienie– Firmy które przywożą wielkie formaty nie świadczą usługi wniesienia.

Na miejscu muszą być 2-3 osoby, które odbiorą płytki.

Każdą z nich wnosi się pojedynczo. Trzeba przyjrzeć się dokładnie czy gres nie został uszkodzony podczas transportu i ostrożnie zanieść na miejsce remontu.

Czasem cały dzień potrafi zająć wniesienie takich płytek (jeśli jest ich sporo i np. trzeba wnieść je na 4 piętro). Dlatego też trzeba liczyć się z tym, że trzeba za tą dodatkową usługę komuś zapłacić (najczęściej wykonawcom).

Przygotowanie powierzchni pod wielkie formaty.

Aby dobrze przykleić płytki i mieć pewność, że np. któregoś dnia nie odpadną -ściany muszą być idealnie przygotowane. Zapominamy tutaj o klasycznej płycie karton-gipsowej a decydujemy się na płytę budowlaną.

Kolejna sprawa to bardzo dobra hydroizolacja jak i wysokiej jakości kleje. To wszystko także wiąże się z wyższymi kosztami

Usługa położenia płytek. Każdy glazurnik wycenia swoją pracę w zupełnie inny sposób. Jednak każdy z nich za położenie wielkiego formatu bierze większą stawkę. Przyjmuje się średnio, że za położenie jednej płytki bierze się około 1000zł /sztukę.

FUGI 

Muszę też napisać o szerokości fugi. Bo jest to bardzo ważne. Przyszła moda na określenie płytki „bezfugowe”.

Nie ma czegoś takiego jak płytka bezfugowa. Fuga pełni bardzo ważną funkcję! I ona musi być. Takie są prawa fizyki-żeby płytka nie popękała!

Wiadomo przyszły czasy, że wszystkim nam zależy, aby była ona jak najmniejsza.

Jednak licz się z tym, że im większy format tym większa musi być fuga. Nie oczekuj od glazurnika, że przy wielkim formacie zastosuje 1mm fugę. Możesz prosić go o w miarę możliwości najwęższą fugę – jednak to ona sam podejmie decyzję jaką fugę dać, żeby było dobrze. To on jest fachowcem i bierze odpowiedzialność za swoją pracę a nie Ty. Może brzmi to brutalnie, ale taka jest prawda. Wielka płytka to naprawdę nie są przelewki 😉

wielki format od Wonderwall

Jak widać Gres Wielkoformatowy nie jest to tanie rozwiązanie.

Jednak efekt jest przepiękny. Ilość wzorów na rynku jest tak duża, że jeżeli możesz zarówno logistycznie jak i finansowo sobie na nie pozwolić to zachęcam.

Jako pracownia projektowa współpracuję ze sprawdzonymi wykonawcami także w zakresie gresu wielkoformatowego. Współpraca odbywa się na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic

Poprzednie wpisy