ILE KOSZTUJE REMONT W 2023?

To pytanie zadaje sobie każdy kto przymierza się do remontu lub wykończenia nowo powstałego mieszkania czy domu. Niezależnie od tego jakim portfelem dysponujesz chcesz wiedzieć ile potrzeba mniej więcej środków, aby wnętrze spełniało Twoje oczekiwania.

Każde wnętrze jest inne, jego właściciele i oczekiwania. Dlatego też nie da się określić jednego wzoru, który by to precyzyjnie obliczył. Na cenę składa się tak wiele czynników, że jest ona bardzo zmiennym elementem. Można jednak sobie to uśrednić tak, aby mieć obraz od jakich kwot zaczynać, bo wiadomo- górnego limitu nie ma

KOSZT WYKOŃCZENIA MIESZKANIA ZA METR

Musimy wyznaczyć sobie punkt wyjścia na jakim będziemy robić kalkulacje. Bez tego się nie da. Skupimy się na wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim. Naszym modelem będą dwa mieszkania:

1. Mieszkanie 50m2 – salon z aneksem kuchennym 25m2, łazienka 5m2, sypialnia 14m2, przedpokój 6m2

2. Mieszkanie 80m2– salon z aneksem kuchennym 28m2, 2 łazienki, każda po 5m2, trzy sypialnie każda po 12m2, przedpokój 6m2

Obliczymy dwa standardy wykończenia – jako absolutne minimum. Cena będzie dotyczyć samych materiałów, bez robocizny. W cenę nie są uwzględnione: dekoracje typu: wazony, ramki, kwiaty itp., wyposażenie typu talerze, garnki, kosmetyki, koce, pościele.

Standard mini– jest to opcja najtańsza, zakupy bazują na marketach typu: Castorama, Leroy Merlin czy Obi, meble pochodzą z sieciówek typu Ikea, BRW, Agata Meble czy niedrogich sklepów internetowych.

Mieszkanie to jest urządzone w prosty sposób (nie ma tu żadnych ozdobnych elementów typu: tapety, sztukaterie, lamele czy inne piękne projektowe rozwiązania). Kuchnia jest gotowa ze sklepu lub bądź od stolarza w opcji najtańszej (laminat, blat HPL, a środki szaf nie mają rozwiązań typu: magic corner, cargo itp.). Sprzęt AGD i RTV jest z najtańszych i uwzględniłam (telewizor, pralka, piekarnik, płyta indukcyjna, lodówka, zmywarka).

Łazienka- kabina prysznicowa z brodzikiem, baterie natynkowe chrom, bateria umywalkowa sztorcowa, umywalka 60cm, szafka umywalkowa gotowa, miska wc ze stelażem ( w mieszkaniu 80m2 w drugiej łazience zamiast kabiny wanna).

Przedpokój- szafa na buty i kurtki gotowa ze sklepu, lustro, siedzisko, wieszak. Salon- sofa, fotel, stolik kawowy, stół, krzesła (4szt-50m2, 6szt dla 80m2), szafka RTV, komoda, dywan

Sypialnia – łóżko sypialniane, stoliki nocne 2szt, szafa gotowa, biurko/toaletka 1szt. (w mieszkaniu 80m2- w dwóch sypialniach: sofa rozkładana 1szt, szafa gotowa 1szt, biurko 1szt, krzesło 1szt.)

Drzwi-przylgowe z ościeżnicą, najzwyklejsza opcja. Podłoga w całym mieszkaniu (poza łazienką) to panel laminowany 80zł/m2. Oświetlenie- sufitowe, lampa podłogowa w salonie, lampki do czytania w sypialni

Uprzedzając – tak zdaję sobie sprawę, że są pewnie osoby, które będą kupowały wszystko z promocji, wyprzedaży i outletów- i da się pewnie taniej. Ale nie o takich przypadkach tutaj piszę.

Standard średni– opcja wyżej niż najtańsza- jednak nadal bardzo uważna na ceny. Wiele zakupów także bazuje na marketach budowlanych, część mebli typu kuchnia czy szafa do przedpokoju robiona jest przez stolarza na indywidualne zamówienie. Mieszkanie to także urządzone jest w sposób prosty (bez żadnych tapet, sztukaterii, lemeli czy innych ozdobników).

Kuchnia na zamówienie, fronty laminat lub lakier mdf, blat HPL, wyposażenie: magic corner 2x, cargo niskie 1x, cargo wysokie 1x). Sprzęt AGD i RTV z średniej półki (uwzględniłam telewizor 2x, pralka, piekarnik, płyta indukcyjna, lodówka, zmywarka).

Łazienka- kabina prysznicowa typu walk in z odpływem liniowym, baterie podtynkowe chrom, bateria umywalkowa podtynkowa, umywalka 60cm, szafka umywalkowa na zamówienie stolarz, miska wc ze stelażem ( w mieszkaniu 80m2 w drugiej łazience zamiast kabiny wanna).

Przedpokój- szafa na buty i kurtki wykonana przez stolarza, lustro, siedzisko, wieszak

Salon- narożnik, fotel, stolik kawowy, stół, krzesła (4szt-50m2, 6szt dla 80m2), szafka RTV, komoda, dywan

Sypialnia – łóżko sypialniane, stoliki nocne 2szt, szafa na wymiar, biurko/toaletka 1szt. (w mieszkaniu 80m2- w dwóch sypialniach: sofa rozkładana 1szt, szafa gotowa 1szt, biurko 1szt, krzesło 1szt.)

Drzwi ukryta ościeżnica- najtańsza opcja. Oświetlenie- sufitowe, lampa podłogowa salon, żyrandol dekoracyjny salon, lampki sypialnie do czytania. Podłoga w całym mieszkaniu (poza łazienką) to panel laminowany lub winylowy za 130zł/m2

Dla wyżej wymienionych standardów cena samych materiałów wygląda następująco:

Mieszkanie 50m2– standard mini od 2000zł/m2

Mieszkanie 50m2– standard średni- od 3500zł/m2

Mieszkanie 80m2– standard mini od 1800zł/m2

Mieszkanie 80m2– standard średni od 2800zł/m2

Jeżeli do tych cen doliczymy koszty robocizny (ja tutaj posługuje się cenami z Trójmiasta i okolic 800-1000zł/m2)

To ceny wyglądają następująco:

M50 mini- od 3000zł/m2

M50 średni- od 4500zł/m2

M80 mini- od 2800zł/m2

M80 średni- od 3600zł/m2

Jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze zostało zaprojektowane przez projektanta wnętrz (cena dla Gdańsk Gdynia, Trójmiasto) to do cen trzeba doliczyć od 200-500zł/m2 w zależności od rodzaju usługi.

JAKA JEST CENA WYKOŃCZENIA DOMU ZA METR?

Tutaj także musimy sobie wyznaczyć modelowy przykład domu, który będzie punktem odniesienia.

Powierzchnia 150m2. Kuchnia, jadalnia i salon 50m2, przedpokój 10m2, WC 3m2, trzy sypialnie łącznie -70m2, 2 łazienki -łącznie 17m2, schody.

Standard mini i średni (takie same założenia jak przy mieszkaniach).

Schody w wersji mini- gres, średniej -drewno

Cena bez kosztów robocizny

Dom 150m2 wersja mini od 2300zł/m2

Dom 150m2 wersja średnia od 3000zł/m2

Jak widać koszty małe nie są i niestety tańsze raczej nie będą. Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze było wyjątkowe, miało dużo ciekawych rozwiązań -nie tylko wizualnie, ale także funkcjonalnie, a materiały były trwałe i wysokiej jakości musisz liczyć się z dużo wyższymi kosztami.

Poprzednie wpisy

Komentarz

Comments are closed.