Czym są Trendy?

O trendach mówi się często w kontekście mody. A nic podobno tak szybko się nie zmienia jak moda. Ciężko za nią nadążyć.

Wiele osób mówi, że nie interesuje ich to czy coś jest modne, że wybierają tylko to co im się podoba. Ale czy rzeczywiście tak jest? Temat ten jest ściśle powiązany z projektowaniem wnętrz, dlatego postanowiłam o nim napisać.

Opierając się tylko na definicji „Słownik języka polskiego”, jest to istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie. Trendy oznaczają zmiany w stylu i smaku. Te z kolei odbywają się w regularnych odstępach czasowych.

Trendy dotyczą wielu branż: mody, wnętrz, zachowań ludzi, ekonomii, jedzenia itp.

I czy podoba się to Tobie czy nie, ale mają ogromny wpływ na każdego z nas.

Trendy we wnętrzu czyli inaczej mówiąc moda na daną stylistykę, kolorystykę, używane materiały zmienia się średnio co 10 lat.

Wystarczy wejść na Pinteresta czy portfolia projektantów i oglądać wnętrza np. te z początku roku 2010-2016 – zobaczysz tam głównie wnętrza białe i szare; białe kuchnie w połysku, błyszczące kafle; dużo chromu. Kolorystyka bardzo chłodna. Dla przeciwwagi zobacz dzisiejsze portfolia- kolory jasne ale ciepłe– beże, dużo drewna. Matowe wykończenia. Złoto miedź i czerń. Nie trzeba mieć wprawnego oka, aby zobaczyć jak bardzo inne są te wnętrza od tych choćby sprzed 5 lat.

Trendy sprawiają, że idziemy do przodu. Pojawiają się nowości lub dawne rozwiązania w nowej odsłonie. Gdyby ich nie było nadal mieszkalibyśmy w mieszkaniach rodem z lat 80 tych.

Biała kuchnia okres 2010-2018, zdj. Home Design
Kuchnia 2020, źródło Pinterest

Czy warto kierować się Trendami ?

Wiesz, że często słyszę od klientów pytanie co jest teraz w trendach? Co jest teraz modne? Widać, że przy takiej decyzji jak projekt mieszkania chcemy, aby to nasze nowe wnętrze szło z duchem czasu.

Zdarza mi się także dla przeciwwagi słyszeć, że wybory poszczególnych materiałów odbędą się w oparciu o tylko własny gust. Jednak wybory te ewidentnie wskazują na te bardzo popularne w danym czasie rozwiązania. Pokazuje to, że mimo wszystko podświadomie kierujemy się tym co jest obecnie „na czasie”.

Każdy okres, a tutaj konkretnie każda dekada ma masę trendów. I niemożliwym jest być fanem ich wszystkich. To naturalne, że każdy z nas ma swój indywidualny gust i styl, dlatego każdemu będzie podobać się coś innego. I to jest coś o czy warto pamiętać. Selekcjonuj trendy. Nie bądź ofiarą mody. Nie decyduj się na dany produkt tylko dlatego, że jest obecnie modny, choć wcale Ci się nie podoba.

Uważam, że decydując się na projekt swojego nowego wnętrza warto zainteresować się obecnymi trendami. Niezależnie od tego jak bardzo będziesz upierać się, że nie mają one dla Ciebie dużego znaczenia , prawda jest taka, że chcesz, aby Twoje wnętrze było po prostu „współczesne”.

 

PODOBA SIĘ NAM TO, CO WIDZIELIŚMY CO NAJMNIEJ KILKANAŚCIE RAZY

Kolejnym zjawiskiem jakie zauważyłam jest to, że są takie trendy, które na początku nie do końca się podobają. Są tak nowe czy inne od obecnych, że nie możemy się do tego przekonać. Dosłownie nie możemy uwierzyć, że to ma być teraz modne.

Mówimy często tak, że absolutnie nigdy nie będziemy tego np. nosić (słynne dzwony, większość kobiet mówi, że nigdy nie założy dzwonów po czym po roku śmiga w nich każdego dnia ). Takim trendem długo było np. lastryko (terazzo). Wiele osób totalnie nie mogło się do niego przekonać. Jednak oglądając masę wizualizacji z tym motywem, potem widząc je na żywo w sklepie pojawiało się sformułowanie, że nawet fajne to lastryko.

Nigdy nie mów nigdy. Możesz być najbardziej zagorzałym przeciwnikiem pewnego rozwiązania. Jednak z czasem się z nim „opatrzysz”, a potem możesz zostać największym fanem. I właśnie to zjawisko pokazuje, że chcąc nie chcąc trendy na nas oddziałowują.

Gdy już zaznajomisz się z obecnymi trendami dokonaj selekcji co naprawdę jest zgodne z Tobą, co Ci się podoba. Zobacz niektóre rozwiązania na żywo. I wybierz te które czujesz. Przez co Twój dom nie będzie zlepkiem wszystkiego co modne, a zgodny z Twoim gustem.

Lastryko długo było kontrowesyjne, a z czasem na dobre zagościło we wielu wnętrzach

Czy Trendy można łączyć z klasyką?

Jest taka grupa osób, która chce mieć wszystko tzw. ponadczasowe. A ja zawsze zadaje pytanie czy w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak ponadczasowość? Ciężko znaleźć takie rozwiązania.

Np. teoretycznie ponadczasową baterią jest ta w chromie. Jednak jej forma (wygląd) znacznie odbiega od tej która była jeszcze 12-15 lat temu. Drewno jest ponadczasowe. Jednak wybarwienia tego drewna zdecydowanie ulegają trendom.

Szarość czy biel są ponadczasowe. Jednak to jej odcienie bywają modne. Teraz ciepłe biele i szarości. Jeszcze niedawno bardzo chłodne. Takich przykładów można mnożyć.

A co jeśli masz takie modele, wzory czy rozwiązania które podobają Ci się od zawsze? To czy można je połączyć z obecnymi trendami? Oczywiście, że tak. Dzięki właśnie miedzy innymi takim detalom tworzysz jedyne w swoim rodzaju wnętrze. Które jest TWOJE, a nie kopią najnowszego magazynu wnętrzarskiego.

Mam nadzieję, że uświadomiłam Tobie, ze trendy we wnętrzach są ważne i wpływają na nas wszystkich. Ale też że nie możemy być ich niewolnikami tylko wybierać to co jest zgodne z nami.

Poprzednie wpisy

2 Comments

Comments are closed.