Analiza umowy deweloperskiej

Dzięki analizie umowy deweloperskiej wykonanej przez prawnika specjalizującego się w realizacji kontraktów budowlanych stajesz się świadomym kupującym.

Nie narażasz się na ryzyko, że zapisy w umowie deweloperskiej są dla Ciebie niekorzystne. Czyli najprościej mówiąc-nie dajesz się naciągnąć deweloperowi

Czy chcesz mieć pewność, że umowa, którą spisujesz z deweloperem jest korzystna dla Ciebie?

Przed Tobą czas podpisywania dwóch dużych umów: z bankiem oraz deweloperem. Umowa z deweloperem jak zapewne wiesz jest zabezpieczona zapisami z Nowej Ustawy Deweloperskiej (z dnia 20 maja 2021 roku).

Jednak Ustawa ta nie zabezpiecza wszystkich Twoich dóbr. Pozostawia bardzo dużą dowolność ustalania zapisów deweloperowi. A on mając cały sztab prawników działających w jego imieniu, często zawiera takie punkty, które są korzystnie głównie dla niego.

W związku z tym nasuwa się pytanie czy warto podpisywać umowę, której zagrożeń i konsekwencji nie do końca jesteś świadomy/a?

Co zyskujesz dzięki analizie umowy deweloperskiej wykonanej przez prawnika specjalizującego się w realizacji kontraktów budowlanych:

✔️ pewność, że analiza została wykonana przez osobę posiadającą do tego odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tej konkretnej bardzo specyficznej branży

✔️pewność, że umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami, w szczególności kodeksem cywilnym oraz tzw. ustawą deweloperską (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym)

✔️pewność, że umowa nie zawiera tzw. niedozwolonych klauzul umownych

✔️pewność, że umowa jest spójna i kompleksowa, a nie stanowi bezsensownej zbieraniny postanowień skopiowanych z różnych umów i że zawiera wszystkie niezbędne elementy dla skutecznej realizacji zakupu

✔️pewność, czy i w jakim zakresie możesz podjąć negocjacje wskazanych postanowień umownych tak aby handlowo były korzystniejsze dla Ciebie jako kupującego ( np. kary umowne)

✔️pewność, że księga wieczysta nieruchomości nie zawiera obciążeń osób trzecich potencjalnie dla ciebie niebezpiecznych

Jak to wygląda w praktyce?

Od razu po zakupie otrzymasz automatyczną wiadomość e-mail z prośbą o wysłanie na wskazany adres e-mail projekt umowy deweloperskiej otrzymany od dewelopera oraz numer księgi wieczystej nieruchomości

Do 3 dni roboczych* otrzymujesz naniesione w treści przesłanej umowy komentarze wskazujące wszystkie ryzyka związane z zawarciem tej umowy wraz z propozycją zmiany zapisu tak aby był korzystniejszy dla ciebie jako kupującego

*w przypadku bardzo obszernych umów przekraczających 35 stron termin może ulec wydłużeniu do 5 dni roboczych

Otrzymujesz też w formie komentarzy informacje o postanowieniach umownych korzystnych dla Ciebie jako kupującego

Ponadto po przekazaniu numeru księgi wieczystej prawniczka sprawdzi jaki jest stan prawny Twojej nieruchomości oraz czy jest obciążona prawami osób trzecich, które mogą być dla Ciebie niebezpieczne (informacja w formie opisowej)

+ dodatkowo BONUS!

Jednorazowa dodatkowa konsultacja telefoniczna lub online (20 minut)

Po otrzymaniu analizy,  w ciągu 14 dni możesz zgłosić się na konsultację. Być może pojawią się pytania lub coś okaże się niejasne w analizie.

Taka konsultacja będzie możliwością do porozmawiania i wyjaśnienia wątpliwości dotyczących umowy z deweloperem i analizy.

Dodatkowo dla osób, które zakupiły analizę jest możliwość wsparcia prawnika poprzez uczestniczenie w negocjacjach umowy z deweloperem na terenie Trójmiasta i okolic, po preferencyjnych stawkach ustalanych indywidualnie w zależności od miejsca odbycia negocjacji oaz ilości spotkań

Pamiętaj o tym, że:

Pośrednik w obrocie nieruchomościami generalnie nie jest prawnikiem i nie posiada wystarczającej wiedzy aby dać gwarancję prawidłowości podpisywanej umowy pod kątem prawnym.

Nie posiada też doświadczenia w realizacji kontraktów budowlanych ani doświadczenia w negocjowaniu umów

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która jednak nie jest reprezentantem żadnej ze Stron podpisywanej umowy. Rolą notariusza jest potwierdzenie tożsamości Stron oraz stanu prawnego nieruchomości, a także generalne sprawdzenie zgodności umowy z obowiązującymi przepisami.

Notariusz nie ma jednak obowiązku wnikania w kwestie negocjacyjne postanowień umowy, które są dla kupującego niekorzystane i nie ma obowiązku stać na straży równości praw i obowiązków Stron. 

Mówiąc w skrócie- tam gdzie przepisy na to pozwalają (nie zabraniają) aby wprowadzić postanowienia korzystniejsze dla dewelopera tam kończy się zakres działania notariusza i jesteście zdani sami na siebie

5/5

„Przygotowana przez Elę analiza umowy deweloperskiej wpłynęła na naszą decyzję o zakupie mieszkania. Otrzymaliśmy w analizie informacje, że postanowienia zawarte w umowie nie były dla nas korzystne, dlatego zdecydowaliśmy się na wybór mniejszego dewelopera. Ten zgodził się na proponowane przez prawniczkę zmiany w umowie. 

Analiza i sama Ela uświadomiła nam znaczenie niektórych zapisów i ostrzegła przed ich konsekwencjami w bardzo zrozumiały dla laika sposób. W życiu nie potrafiłabym ocenić, że te zapisy mogą mieć tak dla nas w przyszłości niekorzystne.

Dziś cieszymy się naszym nowym mieszkaniem i „śpimy spokojnie”, bo wiemy że umowa, którą podpisaliśmy daje nam choćby prawo korzystania w należyty sposób z gwarancji deweloperskiej.

Zdecydowanie polecam!”

Jolanta Gronowska

cena | 250 zł

Analiza umowy deweloperskiej wykonana przez prawniczkę Elżbietę Kruszyńską

✔️Otrzymujesz komentarze związane z ryzykiem zawarcia umowy oraz propozycje zmiany zapisu na korzystniejszy

✔️Dostaniesz także informacje o korzystnych dla Ciebie postanowieniach umowy

✔️Sprawdzenie stanu prawnego Twojej nieruchomości oraz czy jest obciążona prawami osób trzecich (informacja w formie opisowej)

✔️+ BONUS – jednorazowa dodatkowa konsultacja telefoniczna lub online (20 minut)

Elżbieta kruszyńska

Prawniczka na budowie

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studiów Podyplomowych na Politechnice Gdańskiej z zakresu prawa i realizacji kontraktów budowlanych. 15 lat doświadczenia w branży budowlanej.

Ela na co dzień pracuje dla dużej firmy i weryfikuje umowy deweloperskie oraz wykonawcze. Uczestniczy w odbiorach technicznych mieszkań deweloperskich, egzekwuje od dewelopera wywiązywanie się z gwarancji deweloperskich oraz negocjuje niekorzystne zapisy dla kupujących w umowach z deweloperem.

© Create Design 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone